Sen jest niezwykle ważny dla funkcjonowania organizmu. Mówi się, że bez jedzenia można trochę przeżyć. Bez wody ledwie jakiś czas, maksymalnie kilka dni. A bez snu? Do czego prowadzi bezsenność i dlaczego nie możesz jej zlekceważyć?

Wizje lękowe a bezsenność

Zdrowy i wystarczająco długi sen sprawia, że możemy normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Niezależnie od naszych obowiązków, warto spać minimum siedem godzin każdej nocy. Idealnie byłoby, aby sen trwał 8-9 godzin. Wiadomo, niestety nie zawsze jest to możliwe. Co w momencie, kiedy z jakichś przyczyn przestajemy spać?

Jeśli jest to jedna czy dwie noce, nieprzespane z powodu na przykład stresu jakąś konkretną sytuacją, nie mamy jeszcze powodów, by zbytnio panikować. Wiadomo, lepiej byłoby przespać noc przed ważną rozmową, egzaminem, spotkaniem – ale nie zawsze się da. W momencie, kiedy bezsenność staje się chroniczna, pojawia się bardzo poważny problem.

Brak snu to często objaw depresji. Tak, nie tylko ciągłe spanie jest charakterystyczne dla depresji. Może to pójść w zupełnie przeciwnym kierunku, kompletnie odbierając sen. Przy okazji pojawia się zwykle nerwica lękowa. W czasie, kiedy bardzo chcielibyśmy zasnąć, a nie możemy tego uczynić, nawarstwiają się rozgoryczenie, niecierpliwość, a finalnie strach, lęk i obsesja, która może nawet prowadzić do kompletnej paranoi. Skrajne stany wymagają leczenia psychiatrycznego. Im szybciej zaczniemy walczyć z naszą bezsennością, tym lepiej.

W przypadku chronicznej i lękowej bezsenności, nieprzespanych nocy może być mnóstwo. Tydzień, dwa, trzy. Tak, bez snu można jakiś czas pociągnąć, ale jego ciągły brak wprawia nas w apatie i powoduje, że nie żyjemy, lecz wegetujemy. Spirala niecierpliwości i irytacji się napędzają. Lęki są coraz większe. Sam lęk przed tym, że nie zaśniemy, powoduje ostatecznie to, że faktycznie nie jesteśmy w stanie zmrużyć oka przez całą noc, a nawet później – w ciągu dnia. Bardzo często towarzyszy temu pocenie się na zimno, niezwykle nieprzyjemne zjawisko. Towarzyszące przy tym emocje i odczucia są okropne.

Reaguj szybko i udaj się do specjalisty. Nie ma na co czekać, taka bezsenność z nadmiernymi lękami, sama nie przejdzie. Musisz dostać leki. Trochę gorsza wiadomość jest taka, że nie zadziałają od razu, a na efekt trzeba czekać. Dlatego właśnie trzeba to zrobić jak najszybciej. Zadbaj o swoje zdrowie. Zacznij od dobrego i spokojnego snu. Pamiętaj, że chroniczna bezsenność to bardzo poważne zaburzenie prowadzące do głębokiej depresji i nerwicy lękowej.