Rodzice przeważnie chcą, żeby ich dzieci znalazły dla siebie porządną partię i założyły szczęśliwą rodzinę. Czasami bywa jednak tak, że nie ważne, jaką osobę przyprowadzi się do domu, coś w niej będzie na tyle nieodpowiednie, że od razu zostanie skreślona. Takie zachowanie często cechuje toksycznych rodziców i kończy się albo pełnym podporządkowaniem ich woli, albo całkowitym zerwaniem z nimi kontaktu.

Rodzice a partner ich dziecka

Rodzice często nie chcą uznać partnera swojego dziecka, bo uważają, że nie może związać się z byle kim. Szukają wad, żeby pokazać swojej pociesze, że tak naprawdę nie będzie szczęśliwa z daną osobą, zupełnie ignorując fakt, że ideały nie istnieją. W ten sposób potrafią skutecznie zrażać od siebie partnerów, nie tylko swoje dziecko, ale także drugą stronę. Tacy rodzice mogą starać się przekonać swoje dziecko do partnera, którego oni mu wybiorą. W ten sposób mogą albo przekazywać mu wartości, które są dla nich ważne, albo w jakiś sposób tworzyć zgraną rodzinę i tylko wciągnąć do niej nową osobę.

Często zachęcanie do odrzucenia partnera łączy się z potrzebą kontroli. Kiedy partner okazuje się silną osobowością, rodzice często powtarzają, że ma na dziecko zły wpływ. Ów zły wpływ to nic innego, jak powolne, ale skuteczne, wyciąganie dziecka spod wpływu rodziców. W ten sposób może ono zacząć dostrzegać, że opiekunowie nim manipulują albo w pewnym momencie zdecydować się na założenie własnej, całkowicie niezależnej od nich rodziny. To ogromne zagrożenie szczególnie dla rodziców o skłonnościach psychopatycznych, którzy patrzą na dzieci jak na swoją własność, którą nigdy nie będą chcieli się podzielić.

Dużym problemem związanym z niechęcią rodziców do partnera dziecka jest to, jak wpływa ona na sam związek. Wiele osób nie chce być z mężczyzną albo kobietą, którzy nie potrafią zawalczyć o relację albo w pełni ulegają oczekiwaniom rodzicom. Takie związki bardzo szybko się rozpadają, przez co tylko potwierdzają słowa rodziców. Oni czują, że mają rację i mają na to dowód, a dziecko utwierdza się w przekonaniu, że lepiej słuchać ich intuicji. Jeśli ktoś nie jest w stanie postawić się w tak ważnej sprawie, sam skończy w toksycznym związku. A nawet w dwóch, bo nie uda mu się wyjść z tego z rodzicami.