Depresja jest chorobą naszych czasów. Jest schorzeniem, które bardzo często wiąże się z innymi chorobami natury psychicznej. Niestety, o depresji wciąż mało wiemy. Jeszcze bardziej niestety, chorobę tą lekceważymy. Depresja nie jest tylko smutkiem. Gdy myślimy o tej właśnie dolegliwości, uważamy, że to tylko smutna buzia. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo się mylimy!

Czemu tak ciężko zrozumieć depresję?

Depresja jest chorobą wyniszczającą nasz organizm. Osoba chora ma zaburzony cykl dobowy – cierpi na bezsenność lub nadmierną potrzebę snu, przesypiając nawet i szesnaście godzin w ciągu doby. W depresji dochodzi także do zaburzeń pokarmowych, kiedy osoba cierpiąca na tę przypadłość odmawia jedzenia, bo nie ma siły nawet o nim myśleć lub zajada poczucie smutku oraz wszechogarniającej pustki.

Depresja zamyka człowieka na świat oraz innych ludzi. Człowiek z depresją wstydzi się, czasami boi prosić o pomoc, bo wie, że może zostać niezrozumiany, Nie wolno mówić osobie chorej tekstów motywacyjnych typu: „Weź się w garść”, „Weź się się do jakiejś roboty”, „Inni mają gorzej” albo, co gorsza nie oskarżajmy nikogo słowami: „Ty jesteś leniem i znalazłeś sobie świetną wymówkę!”. Depresja często towarzyszy objawom schizofrenii, choroby afektywnej oraz wielu innym. Leczenie depresji opierać się może na psychoterapii lub psychoterapii połączonej z leczeniem psychiatrycznym (farmakologicznym). Niektórzy pacjenci stosują tylko jedną z tych metod. Wszystko zależy od jednostki, jaką jest każdy z nas. Nieleczona depresja, która jest chorobą nawracającą, może prowadzić do śmierci. Na skutek wycieńczenia organizmu lub podjętej próby samobójczej.

Depresja może wiązać się z różnymi czynnikami, Bądźmy wrażliwi na cierpienie innych, którzy są blisko nas. Pomocy można poszukać dzwoniąc chociażby pod numer 116 123 (bezpłatnie) dostępny od poniedziałku do piątku między godziną 14. 00 a 22. 00. Depresja to nie wyrok lecz nie wolno jej bagatelizować.