Zespół zaburzeń lękowych, zwany również nerwicą, to choroba cywilizacyjna XXI wieku.
Jej objawy są dosyć specyficzne, chociaż dominującym uczuciem, które utrudnia nierzadko normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, jest lęk.
Czym jest nerwica? Co czuje osoba z nerwicą?
Lęk, który u człowieka dotkniętego tą przypadłością przybiega różną postać. Czasem jest to obawa przed przebywaniem w małym, zamkniętym pomieszczeniu typu na przykład winda, określany mianem klaustrofobii, kiedy indziej na przykład chorująca osoba doświadcza ogromnego strachu, gdy znajdzie się na otwartej przestrzeni, choćby na plaży, albo podróżuje samotnie autostradą.
Ta fobia jest określana jako agorafobia. Form występowania powyższego zaburzenia jest sporo, a dominującym uczuciem jest, o czym już było powiedziane powyżej lęk. Wpływa ona na stan psychiczny chorującego człowieka, utrudniając często prawidłowe egzystowanie w społeczeństwie, a także na stan fizyczny. Lęk, który najczęściej jest irracjonalny, niemający przełożenia na aktualną sytuację, powoduje między innymi wzrost ciśnienia tętniczego oraz szybkie bicie serca. To z kolei wzmaga poczucie panicznego strachu. Bez wątpienia osoba dotknięta nerwicą cierpi i wymaga pomocy.
Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym przeczytasz w serwisie: https://nieziemsko.pl/.
Gdzie należy szukać wsparcia przy nerwicy?
Udzieli go specjalista, jakim jest psycholog lub też lekarz psychiatra. Pacjentowi zostaną zaaplikowane odpowiednie środki farmakologiczne, które wyciszą jego emocje, a także będą oddziaływać na neuroprzekaźnik o nazwie serotonina. Leki te znacząco poprawią po jakimś czasie stan zdrowia i ułatwią normalne życie.
Oprócz tego zalecana jest psychoterapia, której celem jest nauczenie jak radzić sobie z pojawiającym się niepokojem. Pacjent otrzyma też informację na temat mechanizmów stanów lękowych i rozpoznawania sytuacji lękotwórczych. Z nerwicą można normalnie funkcjonować, tylko koniecznie trzeba rozpocząć właściwe leczenie.