Każdy z nam ma chwile słabości, ale nie oznacza to, że nie warto ćwiczyć swojej woli. Osoby silne psychicznie to takie, które wiedzą, czego chcą i nie dają wchodzić sobie na głowę.

Dzięki przedstawionym poniżej nawykom nie staniemy się idealni, ale wprowadzenie ich do naszej codzienności pomoże nam stać się silniejszymi psychicznie, a przez to bardziej świadomymi siebie i otaczającego nas świata.

1. Medytuj lub wyciszaj się raz dziennie

Medytacja pomaga nam pracować nad sobą. Nie łączy się ona z żadną praktyką religijną, ale jeśli nie jesteś mimo wszystko przekonana, możesz po prostu spróbować się wyciszyć. Na początku możesz korzystać z filmów i innych materiałów, które przeprowadzą Cię przez cały proces medytacji.

Po co nam ona? Żeby panować nad natłokiem myśli, uspokoić się i wyciszyć przed ważnym spotkaniem albo inną aktywnością. Medytacja pomaga nam radzić sobie ze stresem i ograniczać jego negatywne skutki dla naszego organizmu. Medytować możesz wszędzie, o każdej porze i w jakiej tylko pozycji chcesz.

2. Staraj się nie oceniać innych

Ocenianie innych negatywnie wpływa na nas samych. Przede wszystkim wyrabiamy w sobie przez to przywiązanie do stereotypów, które często są podstawą takiej oceny. Osoby silne psychicznie nie oceniają nikogo pochopnie, a nawet jeśli im się to zdarza, nie dają tego po sobie poznać. Wszelka niechęć czy nawet odraza, którą napawa Cię nowo poznana osoba mogą minąć po dłuższym poznaniu. Nie chodzi tu oczywiście o dawanie drugich szans na siłę, ale o wyczucie, kiedy i czy na pewno dana osoba jest taka, na jaką ją oceniliśmy i czy nie może się już w związku z tym zmienić.

3. Spisuj swoje przemyślenia

Osoby silne psychicznie nie pozwalają, żeby ich pomysły się gdzieś zagubiły. Spisuj koniecznie swoje przemyślenia, nawet jeśli na obecną chwilę wydają Ci się bezsensowne. Nie zapomnij, że ogranicza Cię tylko twoja wyobraźnia. Takie pozornie bezsensowne zapiski mogą okazać się dla Ciebie bardzo pomocne, jeśli kiedyś będziesz musiała stworzyć autorski projekt.

Spisywanie ich da Ci również możliwość, aby do tych wspomnień po czasie wrócić. Im starsza będziesz, tym bardziej różnić się będą twoje poglądy, a takie odświeżenie sobie czegoś sprawi, że będziesz łatwiej przyjmować poglądy innych ludzi.

4. Nie tłamś w sobie negatywnych emocji

Wiele osób uważa, że negatywne emocje nie powinny wychodzić na światło dzienne. Prawda jest taka, że nie ma żadnych negatywnych emocji. Każda emocja jest ważna i potrzebna, a trzymanie ich w sobie jest dla nas bardzo szkodliwe. Wspomaga to rozwinięcie się skłonności do agresji, ale przede wszystkim negatywnie odbije się na twoim samopoczuciu.

Nie oznacza to jednak, że masz rozładowywać się na ludziach z twojego otoczenia. Spróbuj zamiast tego uprawiać sporty albo wyżyj się artystycznie. Przetestuj oba te sposoby i dobierz idealny dla siebie.

5. Odcinaj się od toksycznych znajomości

Osoby silna psychicznie odcinają się od tych, którzy są dla nich szkodliwi. Nie wychodź z założenia, że nie warto palić mostów, bo nigdy nie wiemy, czy jakaś znajomość nam się w przyszłości nie przyda. Nie bój się odciąć od osób, które Cię ranią albo których zachowanie Ci się nie podoba.

Bez względu na to, czy mowa o twoim dalekim znajomym, czy członku najbliższej rodziny, nie zasługujesz na marnowanie życia u ich boku. Osoby silne psychicznie wiedzą, kiedy powinny myśleć o sobie, a nie ma ważniejszego momentu, żeby to zrobić, niż realna krzywda, którą sami na siebie sprowadzamy.