Korzystanie z psychoterapii, w dzisiejszym świecie, określanym jako współczesny, coraz mniej szokuje. Sami pacjenci gabinetów terapeutycznych, czyli słynnych kozetek, coraz więcej, bardziej otwarcie opowiadają o tym, że chodzą do terapeuty.
Psychoterapeuta – podstawowe informacje, co powinieneś wiedzieć?
Z terapeutą, najczęściej kojarzy się psycholog. Słusznie, lecz niektóre osoby mylą go z psychiatrą. Każda terapia może być podwójna. Oznacza to sesje z psychoterapeutą oraz leczenie farmakologiczne, które reprezentuje psychiatra. Psycholog czy psychoterapeuta nie ma prawa przepisywać leków, ponieważ nie jest lekarzem. Każdy kto twierdzi, że terapeuta zapisał mu leki, trafił na niekompetentnego oszusta.
Gabinet psychologa z uprawnieniami psychoterapeuty, bo nie każdy psycholog może prowadzić terapię, to pokój zwierzeń. Terapeuci dokładają wszelkich starań, by osoby ich odwiedzające czuły się bezpiecznie, komfortowo i pewnie. Psychoterapia, czyli wszystkie informacje przekazane terapeucie są ściśle chronione. Osoby prowadzące psychoterapię mają obowiązek nie ujawniania tego, kto i z jakim problemem zgłasza się do nich na terapię. Złamanie tej zasady grozi postępowaniem dyscyplinarnym oraz zawieszeniem lub nawet odebraniem prawa do wykonywania zawodu.
Psychoterapeuta nie musi być psychologiem, tak samo jak psycholog nie musi być terapeutą. Jednakże musi on posiadać ukończone studium psychoterapeutyczne. Psychoterapeuta tak czy tak musi posiadać wykształcenie wyższe, np. humanistyczne i odbyć kilkuletnie studia podyplomowe z zakresu psychoterapii. Może on posiadać własny gabinet lub prowadzić praktykę zawodową w poradni zdrowia psychicznego. Kryzys dotyka każdego z nas. Ma różne podłoża i różne przyczyny. Jeżeli trwa długotrwale i czujemy, że sami sobie z nim nie poradzimy, wówczas warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. To naprawdę pomaga!